Gőzkabin építése, burkolása

A gőzkabin a szaunákhoz hasonló izzasztófürdő, klímakabin. Azonban míg a szaunában jellemzően száraz és forró a levegő, addig a gőzkabinban nedves (gyakorlatilag 100% rel. páratartalmú) és “csak” 45-50°C fokos. Orvosi tapasztalatok szerint ennek a klímának jótékony hatása van az asztmára, bronchitisre, reumára, vérkeringési zavarokra. Valamint izomlazító hatása is van. A kabin levegőjének felmelegítése kabinba vezetett 100°C fokos gőz bevezetésével történik.

Gőzkabin építés, burkolás

A gőzkabin építőanyaga alapvetően eltér a szauna kabinok esetében alkalmazott anyagoktól. A nagyon magas páratartalom, a falakon és mennyezeten gyöngyöző víz különleges építészeti eljárásokat követel. A fa mint építőanyag szóba sem jöhet. A gőzkabinok legegyszerűbben előre gyártott műanyag (akril) panelekből állíthatók össze. Az akril panelekből összeállított kabinok méretei bizonyos keretek között kötöttek A beruházás fajlagos költségei is elég magasak, ráadásul a látvány szempontok sem tudnak érvényesülni.

Jobban elterjedt a gőzkabinok hagyományos építőanyagból (tégla, ytong) történő kialakítása a vízmedencék esetében is alkalmazott rétegrendekkel kialakított kerámia vagy üvegmozaik burkolattal, lehetővé téve, hogy látványos, a szemet gyönyörködtető belső teret hozzunk létre. Energetikai szempontból a téglafalazatnál jobb megoldást jelent a poliuretán szigetelőpanelekből (pl. wedi lemez) épített falszerkezet.


Kövess a Facebookon!