Jó tudni

Ez a fejezet burkoló munkáim során tapasztalt problémák, hiányosságok feltárására jött létre, ezzel is segítvén a burkolásban kevésbé járatos megrendelőket.
A válaszok csak irányadóként szolgálnak. Természetesen sok más megoldás is létezik egy-egy probléma kivédésére, a célom ezzel a nagy hibák időben való elkerülése “az okos a más kárán tanul” mottóval.

A medenceburkolásnál minden esetben megbízható, minőségi anyagokat használok. Ez biztosít nekem és a megrendelőnek megfelelő garanciát a minőségi munka elvégzéséhez.

Medencék

  • Ha burkoltatni szeretnénk a medencénket mindig vízzáró betonban gondolkodjunk, megfelelő szakember megbízásával. Ne zsaluköves, vagy házi keverésű beton medencét építsünk.
  • A medence falvastagsága legalább 25 cm legyen, megfelelő vasalással. A vasaláson min. 2cm beton legyen mindenhol, elkerülve ezzel a későbbi átrozsdásodást, ami megfelelő kezelés hiányában képes még a fugán is átütni.
  • A betonozás során figyelni kell a munkahézagok duzzadócsíkkal való ellátására, különben a medencénk a vízzáró beton ellenére is ereszteni fog a különböző betonrétegeknél. A medence betonozása után a kötésidő legalább 30 nap legyen a burkolás megkezdéséig. A kötésidő megtartása után mindenképpen előzetes víztartási próba javasolt. Célja a betonozás esetleges súlyos hiányosságainak feltárása.
  • A burkoláshoz lényeges a jó szakember, kiválasztása. Kellő tapasztalattal rendelkezzen. Ezt a referencia munkáiról lehet megtudni. Fontos a garancia vállalása, hogy a szakember később is elérhető legyen. Érdemes 2-3 szakembertől árajánlatot kérni.
  • A medence burkolat színeit érdemes szakemberrel megterveztetni, aki látványtervet készít ízlésünknek megfelelően. A burkolás minden esetben felületkiegyenlítéssel kezdődik. Ez a párhuzam és a derékszög kialakítása miatt szükséges. A vakolás után kenhető szigetelés felhordása szükséges 2 rétegben, üvegszövet hálóval legalább 2 mm vastagságban. A negatív sarkokban hajlaterősítő szalag berakásával.
  • Az üvegmozaik burkolás előtt a felületnek teljesen simának kell lenni. Az üvegmozaik sajtossága az enyhe vastagságbeli eltérés, ami kismértékű rusztikusságot okoz. Ez viszont a mozaik burkolat természetességét hangsúlyozza ki és a kész medencénél már nem zavaró.
  • A fugázásnál cement alapú és műgyanta fuga közül lehet választani. Kisebb medencéknél a cementalapú is megfelelő, de a teljes vízzárósságot és hosszú élettartamot csak műgyanta fugával érhetjük el.

Ha ezeket az alapvető követelményeket betartjuk és betartatjuk akkor hosszútávon is élmény lehet a medencénk használata. További burkolással kapcsolatos kérdéseket e-mailben tudok megválaszolni az érdeklődőknek.

Burkolási hibák

Biztosan találkoztak már rosszul kivitelezett medencékkel. Hiányos, a felülettől elvált, vagy csúnyán lerakott üvegmozaikkal. Ennek több oka lehet.

Először is csak gyakorlott, referenciákkal rendelkező szakembert válasszanak, aki hosszútávú garanciát vállal munkájára. Az üvegmozaik burkolás egy külön szakma a burkolók között is, ezért a gyakorlatlan “szakember” az alábbi hibákat követheti el:

  • Felület egyenetlensége.
  • Vakolási hibák.
  • A mozaik burkolat hullámos, fogas lesz.

Ereszt a medence:

1.A medencetest nem vízzáró betonból készült.
2. A kenhető szigetelést elhagyták, vagy hiányosan kenték fel.

Mozaik leválás:

1.Csak minőségi csemperagasztóval burkoljunk.
2.A burkolandó felületre felhordott ragasztó bordái megbőrösödnek.
3.A nyitott idő lejárt, így az üvegmozaik csak lenyomja a ragasztó bordákat, de nem tapad bele.
4.Vagy a ragasztóba nincs egyenletesen beleütögetve az üvegmozaik, amit műanyag gumizóval végzünk.

Felfagyás:

1.A medence szakszerűtlen téliesítése (vízszint visszaengedése pár cm.-el, fagytestek berakása, letakarás.
A fugák között ragasztó van.1. Túl vastag fogazású glettvassal lett a ragasztó felhordva a felületre.
A fugázóanyag rajta maradt a burkolaton, későn lett letakarítva ezért ráégett a fuga.

A medence használata során eltűnik a fuga:

1.Vegyszerezési probléma. a sósav túlzott használata megeszi a cementalapú fugát.
2.A termálvíz is megeheti a fugát, ezért ilyen medencéknél műgyanta alapú fuga javasolt.

Ha elkerüljük a kontárokat sokáig örömmel használhatjuk a medencénket.


Kövess a Facebookon!